Найстаріша російськомовна біржа криптовалют BTC-e (з вересня 2017 року – WEX), заснована ще в 2011 році на зорі розквіту криптовалютной індустрії, в останні дні знову привернула до себе загальну увагу. Після закриття в липні минулого року біржа змогла встати на ноги і зберегти принаймні частина самого головного свого активу – лояльних користувачів. Поточний 2018 рік видався для біржі нелегким, і останні події говорять про те, що найсерйозніші проблеми майданчики тільки починаються.

Призупинення викупу боргових токенів BTC-e в кінці квітня дала поживу для самих різних чуток, але тільки через два місяці гребля секретності була, нарешті, прорвано і почала з’являтися інформація про внутрішніх справах біржі, неприємно вразила її клієнтів. Вже в найближчі тижні ми ймовірно дізнаємося – чи виживе легенда російської індустрії криптовалют, або її багата подіями історія підійде до кінця.

Коротка передісторія

BTC-e стала першою російськомовною біржею криптовалют і досягла піку популярності в 2014 році, після краху MtGox впевнено зайнявши місце в ТОП-5 майданчиків, які торгують криптовалютами за долари. У наступні роки її дещо відтіснили більш потужні конкуренти, але біржа змогла зберегти основну частину аудиторії. Незважаючи на анонімність власників і кілька спроб злому, BTC-e користувалася повною довірою трейдерів і аж до літа 2017 року зберігала позицію головного “шлюзу” між фиатным і криптовалютным світом для більшої частини російськомовного співтовариства.

Після того, як у липні минулого року в Греції був заарештований
Олександр Винник за звинуваченням у відмиванні $4 мільярдів доларів (пізніше фігурувала сума до $9 мільярдів), швидко з’явилася
інформація про те, що він є співвласником BTC-e. В цей же день пішла біржа
в оффлайн, а через кілька днів зробила офіційну заяву про вилучення співробітниками ФБР свого серверного обладнання, на якому знаходилися бази даних і гаманці сервісу. При цьому майданчик вперто продовжувала заперечувати зв’язок з Вінником, незважаючи на документи, опубліковані американськими правоохоронними органами, що підтверджують тісний зв’язок операцій Винника з BTC-e і його майже необмежений доступ до внутрішньої «кухні» біржі.

Публічно доступна інформація про ці події досить отрывочна і не цілком достовірна, тим не менш велика частина підтверджена офіційно. Мін’юст США висунув проти Олександра Винника і біржі BTC-e ряд офіційних звинувачень, включаючи безліцензійну торгівлю криптовалютами, незаконні фінансові операції та відмивання биткоинов, вкрадених з біржі MtGox, а також Bitcoinica, Bitfloor, можливо й інших майданчиків. Трохи пізніше FinCEN оштрафувала біржу на 110 мільйонів доларів. Надану Мін’юстом США інформацію частково підтвердила незалежна група експертів WizSec, яка провела власне розслідування «по гарячих слідах».

У кінці серпня 2017 року BTC-e опублікувала
план перезапуску майданчики і в середині вересня повернулася під ім’ям WEX, при цьому нова біржа була офіційно зареєстрована в Сінгапурі, повністю заперечуючи зв’язок з BTC-e і її колишніми власниками в особі зареєстрованої на Сейшельських островах компанії Canton Business Corporation. Тим не менш, нова біржа «добровільно» взяла на себе зобов’язання повернути всі кошти, втрачені клієнтами BTC-e. Новим власником і генеральним директором WEX був оголошений Дмитро Васильєв, нібито проводив всі переговори про купівлю BTC-e, передачу інфраструктури і збережених активів по електронній пошті, а операція була проведена анонімно. Зрозуміло, ця версія не викликала припливу довіри в співтоваристві, але ніхто не став загострювати питання.

Бази даних користувачів і операцій, а також активи в криптовалютах були практично повністю відновлені з резервних копій, втрачені виявилися тільки фіатні депозити в банках, оскільки затребувати їх виявилося нікому. Інтерфейс майданчики і її функціональність практично не змінилися, увійти на біржу можна було під колишнім логіном і паролем BTC-e. Крім того, лояльних користувачів чекав приємний сюрприз: на баланси було зараховано 61.79% у вихідних валютах і 38.21% в токенах, тоді як спочатку передбачалося повернення у співвідношенні 55%/45%. Несподіваний «бонус» з’явився після того, як частина клієнтів погодилася на пропозицію забрати 55% колишнього депозиту заздалегідь і зняти всі претензії до біржі з повернення залишилися 45%.

Наступні 9 місяців біржа працювала відносно спокійно, поступово скуповуючи боргові токени, однак у квітні їх викуп припинилося, а умови введення і виведення коштів сталипонемногу погіршуватися, що викликало занепокоєння у трейдерів.. Але «грім» грянув значно пізніше.

Тиха продаж і скачки на курсах

У перших числах липня на РБК з’явилася розлога стаття про можливу купівлю WEX Дмитром Хавченко – колишнім ополченцем ДНР з Криму, за яким, ймовірно, коштує Костянтин Малофєєв, голова ради директорів групи компаній «Царгород». Втім, Хавченко наполягав на тому, що діє самостійно і купує біржу виключно на власні кошти. Крім того, за даними РБК, біржу планується перереєструвати в одній з невизнаних республік, а її колектив перебазувати в Крим.

Більша частина цієї інформації залишилася непідтвердженою, однак вона розбурхала російське криптовалютное співтовариство і обвалила ціни боргових токенів BTC-e, викуп яких WEX відновила через кілька днів. Одночасно біржа в Твіттері офіційно спростувала ці чутки, але зазначила, що готова розглянути інвестиційні пропозиції, які будуть спрямовані на подальший розвиток платформи, що передбачає викуп квитків, підтримку нових торгових пар і поліпшення клієнтського сервісу. Але в таких ситуаціях істина завжди знаходиться десь посередині, і не следет повністю довіряти як «інсайдерської інформації, так і офіційним заявам – як правило, обидві сторони прикривають деталі, які можуть виявитися досить значними.

Незабаром після появи новини про купівлю біржі та її спростування, курс BTC та інших криптовалют на WEX почав все сильніше розходитися з цінами на інших криптовалютных майданчиках. Певна різниця накопичувалася вже протягом декількох місяців, але вона була ще не настільки помітною, щоб з’явився привід бити тривогу. Але після 10 липня процес вийшов з-під контролю, так як біржа різко підвищила комісії на висновок фіатних валют, на більшості напрямів вона досягла 10% і більше. До вечора 11 липня ціна биткоина на WEX досягла $8 999, в той час як на інших платформах вона трималася в районі $6 200 – $6 400.

Як і слід було очікувати, несподіваний сплеск викликав припущення
галузевих ЗМІ про те, що у WEX або почалися проблеми з платоспроможністю або з обслуговуванням в банках, або біржа готується до закриття. Тим більше, що 9 липня в Твіттері біржі з’явилося повідомлення про «планових технічних роботах»,призначених на 12 липня. Слід нагадати, що саме «технічними роботами» BTC-e пояснювала відхід сайту в оффлайн в перші години після арешту Олександра Винника, страшна правда спливла лише на наступний день. Тому, мимоволі напрошуються аналогії з MtGox, і дуже багато подібні обставини послужили підставою для цих тверджень.

Кінець чуткам і домислам спробував покласти номінальний, але вже по суті колишній директор біржі Дмитро Васильєв, опублікував розгорнуте, але не надто конкретне пояснення на своїй сторінці
у Facebook 12 липня. У своєму повідомленні він поклав провину за проблеми біржі на її нових власників, зокрема згадав віце-президента з розвитку організованої торгівлі цифровими фінансовими активами РАКИБ Дмитра Сутормина.

За словами Васильєва, з кінця 2017 року Сутормин «представлявся адміністратором біржі і здійснював купівлю і продаж кодів WEX в будь-яких обсягах». Саме цим він пояснює різницю в курсах – великою кількістю кодів на ринку, які були перепродані, не будучи підкріпленими достатнім забезпеченням в фіатних валютах. При цьому курс зростає, так як бажаючих продати криптовалюту трохи, і вона залишається єдиним реальним способом вивести засобу з майданчика. Сплеск курсу биткоина та інших криптовалют можна пояснити в першу чергу їх скуповуванням великими клієнтами для виведення коштів з біржі.

Крім того, 4 липня, коли були зафіксовані перші серйозні розбіжності курсу WEX по відношенню до інших бірж, засновник ICO BANK Михайло висловив Жуховицкий
свою думку з приводу того, що відбувається. Він написав, що після ситуації у WEX «немає і не буде людського введення фіата», і що виведення коштів буде можливий тільки через «каламутні» P2P-обмінники електронних грошей, витримують тільки маленькі обсяги. Крім цього, він зазначив, що «в цілому, суть біржі зараз зводиться виключно до продажу кодів». Втім, BTC-e спочатку служила шлюзом для обміну карбованців самих різних відтінків сірого на кріптовалюти і назад.

12 липня Жуховицкий також прокоментував
повідомлення Васильєва і підтримав версію причетності Сутормина до продажу «нічим не забезпечених кодів». Він написав:

«Сутормин – великий молодець! Поясню. Баригування битком на опті приносить 0.5-1%. Ризики високі, геморою багато. Не вдячна справа. А тут людина продає нічим не забезпечені коди. Тобто, повітря, профіт 100%. Хтось хотів купити биток. Купив у Дмитра коди. Тепер заплатить за свою необачність у виборі партнера ще 30% і більше. Але, знову-таки, Сутормин – просто публічна особа і на біржі нічого не вирішує».

Васильєв вважає, що у біржі ще є шанс повернутися до успішної роботи, але вже без його участі. На сьогоднішній день Дмитро Васильєв – фактично єдине публічне обличчя, щось знає внутрішніх справах WEX. Хоча зараз він фактично заявляє, що вже з кінця 2017 року біля керма біржі знаходяться інші люди, це не заважало йому ще в червні представлятися генеральним директором WEX і робити вигляд, що справи біржі йдуть в гору.

До всієї цієї інформаційної каші можна додати ще одну деталь: саме в період нових труднощів на колишній BTC-e з’явилася інформація про екстрадицію Олександра Винника, на цей раз у Францію, що фактично є проміжним етапом для його передачі в США. Скрипаль виявився більше не потрібен?

Дилема для клієнта WEX: чекати чи бігти?

Отже, зараз головне питання для всіх, хто має великий або маленький депозит на біржі WEX: бігти, не рахуючись з втратами, або чекати, поки «все утворюється» і біржа повернеться до нормальної роботи? Що відбувається з біржею, тимчасові труднощі, які скоро вирішаться, чи це початок кінця? 12 липня біржа провела обіцяні технічні роботи і повернулася до майже нормального функціонування з невеликими змінами в інтерфейсі, торгівля працює, як і раніше, але з виведенням коштів є певні проблеми, і терміни їх рішення невідомі.

Що відомо на поточний момент?

Хто управляє WEX, на даний момент достовірної інформації немає. Єдиним вказівкою на теперішню команду біржі можна вважати Дмитра Сутормина, але невідомо, чи братиме він участь у прийнятті рішень. Проте продаж біржі або її передачу на інших умовах можна вважати підтвердженою. Звідси і заяви в Твіттері WEX про те, що зараз її продаж [вже] не розглядається, виглядають цілком правдиво, хоча таку політику можна назвати єзуїтській. Але певні факти очевидні:

  • Розбіжності в курсах криптовалют між WEX та іншими біржами дещо знизилися, але все ще становлять 15-20%

  • Введення криптовалют працює в звичайному режимі, але висновок можливий тільки для ZEC, NMC, PPC, NVC і USDT. Для всіх інших криптовалют висновок заморожений більше доби тому і терміни його відновлення не позначені.

  • З введення і виведення фіатних валют повністю виключені всі методи з участю банків. Введення можливий тільки через Яндекс.гроші, AdvCash, Payeer, Perfect Money і ще кілька систем грошових переказів. Висновок фіатних валют працює тільки через WEX-коди, але комісія в обмінниках, які їх приймають, становить від 12% до 25%

  • За словами Дмитра Васильєва, WEX за своїм місцезнаходженням у Сінгапурі повністю ігнорує запити від регулюючих і правоохоронних органів, а також подані проти неї судові позови.

Що робити клієнтам біржі?

При непрямому характері всієї наявної інформації складно робити хоча б скільки-небудь обґрунтовані висновки. І все ж, продаж [або передачу іншим способом] WEX людям, причетним до ДНР і ЛНР, з достатньою ймовірністю можна вважати вже відбулася. Це означає, що тепер вона зможе реально функціонувати лише на території Росії та союзних з нею країн, включаючи набір невизнаних республік. Але співпраця з великими західними банками та інвестиції від різних венчурних фондів для WEX тепер зачинені назавжди. Банки і будь-які юридичні особи інших держав, особливо залежних від Заходу, мати з нею справи більше не будуть. Очевидно, цим і пояснюється виняток банківських переказів із способів введення і виведення на біржі.

Отже, навіть при найкращому варіанті розвитку подій обороти біржі значно впадуть і навряд чи повернуться до значенням початку року, а тим більше обсягами BTC-e. Масова втеча трейдерів, які побоюються банкрутства біржі, вже відбулося і зараз вже певно затухає, але криптовалютные резерви по всій видимості значно виснажений. Саме цим може пояснюватися відсутність висновку за основним криптовалютам. Старі чи нові власники біржі вже показали, що вміють орієнтуватися в таких обставинах і використовувати паніку в своїх інтересах. До таких більш або менш чесних способів відбирання грошей у невпевнених у собі клієнтів можна віднести, наприклад, пропозиція дострокового повернення 55% депозиту з відмовою від претензій до решти частці, токенизацию боргу та його викуп за зниженими цінами, нинішню часткову блокування виведення коштів з злетом ціни “потрібних” криптовалют і т. д. Можна навіть ризикнути припустити, що просочилася в ЗМІ інформація про продаж біржі і що послідувала за цим, паніка була ще одним вправним ходом, так як рано чи пізно її в будь-якому випадку було необхідне оприлюднити. Але «несподівано просочився інсайд», зрозуміло, збуджує публіку набагато більше, ніж офіційне повідомлення.

Помре чи біржа остаточно найближчим часом? Навряд чи, так як якщо б такі плани у нових власників були – це вже відбулося. Але поступове згасання (або «вбивство бізнесу» по термінології Дмитра Васильєва) – один з ймовірних сценаріїв, якщо не прийдуть великі гроші для обміну на криптовалюту зсередини РФ. Фактично, єдиний шанс на виживання для WEX – знову стати шлюзом-обмінником для Росії і невизнаних республік, але вже на напівлегальному рівні. Але така перспектива більш ніж туманна.

Виходячи з вищевикладеного – для тих, хто тримає на WEX вагомі для себе кошти, кращим на сьогоднішній день виходом буде вихід в доступних для виведення активах з найменш можливими втратами, поки така можливість ще є. Але для людей з міцними нервами – це ще один шанс заробити на паніці і купити найбільш постраждалі активи, включаючи боргові токени BTC-e – судячи з усього, нові власники біржі також не відмовляться від зобов’язань щодо їх викупу, так як відмова остаточно поховає репутацію біржі. Зараз залишається чекати відновлення виведення основних криптовалют. Якщо цього не відбудеться в найближчі кілька днів ситуація на біржі дійсно гірше нікуди, і гасло «рятуйся хто може» буде актуальним.

Источник: bits.media