Існують вагомі аргументи на користь уявлення, згідно з яким спершу биткоин, а тепер і інші вільні від цензури кріптовалюти з часом стали менш децентралізованими, навіть незважаючи на зростання їх вартості.

Багато хто вважає, що виною тому спеціалізовані інтегральні схеми: дорогі, надшвидкі ASIC. Це пристрої, завдяки яким працюють гігантські майнінг-ферми. Вони настільки значно вплинули на ринкову структуру мереж блокчейна, що стали для їх користувачів яблуком розбрату. Запеклі дебати про потенційних форках показують, що необхідно вирішувати ще одну ключову проблему блокчейна: проблему управління.

Причина, по якій багатьом пуританам від криптовалют важко прийняти ASIC-майнеры, полягає в тому, що окремим людям на зразок нас з вами, що використовує персональні комп’ютери, нехай навіть з більш потужними відеокартами, не вдається конкурувати з майнінг-фермами. Таким чином, лише останні виконують завдання по досягненню консенсусу з допомогою доказів виконання роботи (Proof-of-Work) і отримують нагороди в биткоинах. Якщо звичайна людина не може брати участь у процесі майнінгу, заявляють такі дрібні користувачі, то в наявності централізація.

Більше того, є залежність від Bitmain, домінуючою на ринку компанії — виробника майнер, тобто доводиться довірятися третій стороні. Це вразлива позиція.

Але не всі оцінюють ASIC-майнеры негативно. Наприклад, деякі говорять про фактор безпеки: на їхню думку, висока вартість і велика енергозатратність хешування створюють нездоланний бар’єр на шляху атаки 51%. І тим не менш дуже багато відчувають, що ASIC-майнеры загрожують мрії про децентралізацію. Відповідно, творці альткоинов намагаються боротися з загрозою з допомогою різних технічних рішень.

Тимчасові рішення

В рамках цього «руху опору ASIC-майнер» з’явилися алгоритми Proof-of-Work, що потребують виконання додаткових обчислювальних завдань, крім функції хешування. Ідея полягає в тому, що ця складніша, комплексна робоча навантаження позбавить ASIC-майнер — дуже швидких «фахівців вузького профілю» — їх єдиного переваги, і компанії відмовляться вкладати кошти в розширення їх виробництва.

Однак це тимчасове рішення: виробники, судячи з усього, розробляють майнеры таким чином, щоб ті могли вирішувати всі завдання, які диктуються цими алгоритмами.

Нові рішення сіють розбрат в середовищі користувачів блокчейна. Майнеры, що працюють з попередниками ASIC — установками з потужними відеокартами, підтримують хардфорки, які зроблять «асики» марними.

Але кожен, хто інвестував у нові продукти, ворожий цим заходам боротьби з ASIC. Схоже, розробники розкололися на два табори: одні відкидають ASIC-майнеры з ідеологічних причин, а інші підтримують розширення хеш-функції і збільшення продуктивності мережі.

І тут перед нами постає питання управління.

Схоже, що ідеальний момент для певного криптовалютного спільноти визначитися зі ставленням до ASIC (це майже стовідсотково означає планування хардфорка) настає задовго до того, як виникає перспектива швидкого створення майнера для їх монети.

У разі биткоина як-небудь міняти кореневої код занадто пізно. Навіть незважаючи на те, що одна частина співтовариства настільки одержима децентралізацією, що під маркою її захисту боролася зі збільшенням розміру блоків, майнінг з допомогою ASIC занадто вкоренився, щоб запустити спрямоване на опір йому оновлення коду.

Але навіть у спільнотах Zcash і эфириума однієї лише перспективи створення ASIC-майнер достатньо для розколу.

Модель Vertcoin

Можливо, нам знадобиться щось, що нагадує досягнення Vertcoin.

Не обмежуючись створенням алгоритму Proof-of-Work, що включає завдання, вирішувати які відеокарти можуть більш ефективно, ніж ASIC-майнеры, співтовариство Vertcoin також уклало неформальний договір про форке коду: він відбудеться, якщо і коли з’явиться ASIC-майнер.

Поки система працює — можливо, тому, що однією загрози дій з боку майнер Vertcoin достатньо, щоб відлякувати майбутніх розробників «асиков». Цю загрозу підкріплює той факт, що Vertcoin двічі успішно здійснював форки, щоб вирішити інші проблеми.

Рішення Vertcoin подобається мені тим, що воно визнає не тільки технічну сторону ефективного управління. Недостатньо просто вмонтувати щось в код. Необхідний компонент у вигляді людського фактора.

Досі завдяки такому підходу майнеры Vertcoin використовували переважно відеокарти. Як зауважив глава команди розробників Vertcoin Джеймс Лавджой, обговорюючи на конференції в MIT питання ASIC-майнер з головним розробником Siacoin Девідом Вориком, вийшов прекрасний «зрівнювач можливостей».

Популярність відеокарт пояснюється їх відносною дешевизною і можливістю використання не тільки в сфері криптовалютного майнінгу, але і, наприклад, в мережевих іграх. Таким чином, відеокарти затребувані за межами криптосферы, що дозволяє всім зменшувати обсяги капіталовкладень.

Але Ворик провів підрахунки свідчать, що це далеко не ідеальне рішення. На його думку, економіка майнінгу з допомогою відеокарт стане настільки прибуткової, що приверне домінантного гравця, так що необхідність довірятися третій стороні і пов’язані з цим ризики знову стануть актуальними.

Суспільний договір

На думку Лавджоя, необхідно «універсально доступне залізо», тобто якась різновид відеокарт для майнінг, доступна всім користувачам.

Але як цього досягти, якщо чаша ваг хилиться в бік монополізації і залежно від однієї-єдиної компанії, будь то виробник відеокарт, як Nvidia, або виробник ASIC в особі Bitmain?

В цьому питанні, знову ж, важливий фактор людського управління.

Радикальним рішенням буде втручання уряду, на зразок антимонопольного законодавства. Однак такий підхід суперечить цілям криптовалют. Набагато більш ефективний підхід полягає в тому, щоб співтовариства користувачів розробляли самоорганізуються моделі внутрішнього регулювання та структурування ринку.

Орієнтуючись, знову ж таки, на приклад Vertcoin, майнеры і користувачі могли б, скажімо, спільно субсидувати створення обладнання для майнінг на основі стандартів відкритого вихідного коду або має статус загальнодоступного товару.

Яким би не було рішення, що дозволяє реалізувати децентралізований майнінг, воно, судячи з усього, полягає в об’єднанні програмних правил, що діють в блокчейне, з іншим набором правил, заснованих на досягнутих поза блокчейна угодах.

Інакше кажучи, в об’єднанні рівня протоколу з людським виміром.

Источник: coinspot.io